bizdenedix-logobizdenedix-logo-yazi

cep telefonu ilk şarjı nasıl yapılır

Yeni cep telefonunuzu aldınız ve kutusunu açtınız. Kullanmak istiyorsunuz ama açmalı mısınız yoksa şarj mı etmelisiniz? Şarjda ne kadar kalmalı? İlk şarjlarda nelere dikkat etmelisiniz?

Yazar  Yorumu: Onlarca para vererek aldığınız cep telefonunuzun ilk şarjını nasıl yapmalısınız? Artık herkesin bildiği gibi ilk şarj çok önemlidir. Telefonunuzun pil ömrü ilk şarjlarınıza bağlıdır. Yeni teknolojilerde artık çok etkili olmasa da telefonunuzun pili yarım saat daha fazla gitse daha iyi olmaz mı? 

Peki nasıl yapılmalı? İlk olarak telefonunuzu şarja takmayın. Önce pilini takıp telefonu açın. Eğer pilinde şarj varsa bunu bitirmelisiniz. İlk şarjlarda telefonun pilini tam bitirmeyin, %10 civarına düşünce ilk şarjını yapın. Bunun için telefonu kapatmanıza gerek yok. Telefonun ilk şarjında kesintisiz prize takılı olması faydalı olacaktır, yani şarjı kesintiye uğratmamaya çalışın. Ama şarj kesilirse de çok önemli değil. Asıl dikkat etmeniz gereken ilk birkaç şarjda pili %10 civarına indirdikten sonra şarja takmak ve tamamen dolduktan sonra bir süre daha şarjda bırakmaktır. Bazı telefonlar normal şarj süresinde tamamen dolar. Ancak bazı telefonlar şarj oldu göstermesine rağmen bir miktar daha dolmaya devam eder. Eğer telefonunuzun hiç şarjı yoksa direk şarja takabilirsiniz. İlk şarjlarda pili tamamen bitirmeyin, telefon kendi kendine kapanmadan şarja takın.

İlk kullanımlarda telefonunuzun pilinin gittikçe daha uzun süre dayandığını fark edeceksiniz. Bu süre pilinizin "kendine geldiği" süredir. Ayrıca ilk kullanımlarda telefonunuzu çok kurcalayacağınız için pilinin hızlı tükenmesi çok normaldir. İlk 4-5 şarjdan sonra artık istediğiniz zaman şarja takıp çıkarabilirsiniz, bir zararı olmaz.

Eğer yukarıdakilere dikkat edemediyseniz de çok önemsemeyin. Yeni teknolojilerde artık şarjın etkisi iyice azaldı. Şarjı en çok 1 saat daha kısa gider.

Eskiden telefonları ilk aldığımızda 16 saat kapalı olarak şarjda bırakırdık. Telefon kapanana kadar şarja takmazdık. İlk şarjlarda kapalı olarak şarj ederdik. Ancak artık yeni pil teknolojisinde, akıllı telefonlarda bu kadar katı kurallar yok.

 

  • Hızlı Yorum
  • Google+ Yorum
Yorumlar yüklenirken lütfen bekleyin...
Copyright © 2023 bizdenedix.com